Aptallar, Eşekler ve kurnazlar. Birde kurnaz olduğunu zannedenler…

0
1208

Darwin‘in Evrim Teorisi’ni genelde Ateistler savunur. Amaç bellidir.

Yaratıcı yoktur demenin temelini oluşturmak için gerekli bir inanış haline gelmiştir. İnanış diyorum çünkü teoriden öte bir misyon üstlenmiş durumda. Aynen Higgs Bozomu’na ‘Tanrı parçacığı’ denildiği gibi.

Evrim’e yani teoriye göre bir ortak ata fenomeni bulunmakta. İnsanlar dâhil tüm canlıların bu ortak atadan türediğine inanılıyor.

Evrim Teorisine inanmadığım için değil bilimsel olarak çokça katılmadığım noktaları bulunmakta. Özellikle teoride geçen rastlantısal tesadüf söylemlerini avam ağız ile ‘kafasına göre’ davranmak şeklinde açıklamak bile oldukça hafif kalır. Hele ki matematiksel olasılıklara girersek çoğu kişinin anlamaya çalışmayacağı rakamlar ortaya çıkacaktır.

Buna benzer bir çırpıda bir sürü şey sayabilirim.

Hal böyle olsa da zamanla oturup acaba bu teori gerçekten doğru mu dediğim anlar olmuyor değil. Biyolojiye göre bizde hayvanlar ile temel de aynı familyadayız.

Biyolojik benzerlikler ele alındığında, bir kedinin bir kaplan ile DNA ve RNA yapısındaki benzerliklerden dolayı aynı aileye mensup olduğu söylense de insan ve maymun arasındaki DNA ve RNA yapılarının kedi ve kaplandan daha fazla benzediğini söylemeden geçmek istemedim.

Bir başka beni endişelendiren durum ise insanların söylemleri. Yani biyolojik ve fiziksel benzerliklerin yanında insanların temel huylarının hayvanlar ile özdeşleştirilmesi.

Kadınların erkeklere ve toplumun fazlaca uyuyan kişilere ‘ayı’ benzetmesi, kalecilere ‘kedi gibi’ denmesi, cesur kişilere ‘aslan’ denmesi, çalışkan öğrencilere ‘inek’ denmesi, güzel kadınlara ‘kısrak – at – beygir’ denmesi, kurnaz kişilere ’tilki’ denmesi, yalnız iş yapanlara ‘kurt’ denmesi, kötü sesi olanlara ‘karga’ iyi sesi olanlara ‘bülbül’ gibi türlü meseleler için türlü benzetmeler yapıldığını gördüm.

Bu hatalı olduğunu düşündüğüm söylemlere bende zamanla düşmüyor değilim. Hadi itiraf edelim, şöyle eli yüzü düzgün ve boylu poslu bir kadın görünce ‘beygir gibi’ dediğimiz olmuştur ama iyi bir cins beygir görünce aynı Ayşe’ye benziyor hiç dedik mi?

Şahsen bende demediğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Fakat ben kendimi de dönem içerisinde hayvanlara benzettiğim olmuştur.

Hayatta en çok kendimi eşeklere benzetmişimdir. Çokça özelliğini taşırım. Fakat çok şükür eşeklere atfedildiği gibi aptal olmadım.

Hayır, onlar kadar hiçbir zaman güzel gözlerim olmadı. Evet, eşekler gibi çalıştım, eşekler gibi başkalarının yükünü de çok çektim.

Hatta kendilerinin kurnaz olduğunu zannedenlerin içinde yük taşıdım.

Ancak eşek gibi ‘kurnazları’ da yeri geldiğinde teptiğim olur. Kendini kurnaz zannedenlere duyurulur…

PAYLAŞ