Eyy Adalet Neredesin ?

0
759

Uzun yıllar önceydi. Allah rahmet etsin o zaman oldukça yaşlı mesleki olarak emekli olmasa da artık dünyadan biraz elini eteğini çekmiş olan bir avukat büyüğümüz vardı. Kendisine adaletin ne olduğunu sormuştum.

Gülümseyip anlatmaya başladı. Önce adalet heykelinden başladı. Neden gözlerinin kapalı olduğunu neden elinde terazi ve kılıç tuttuğunu anlattı.

Kendimi o zamanlar pekte ünlü olan Karateci Çocuk filminde hissetmiştim. Sanki kötü adamları dövecek, bunun için karate öğrenen birisi gibi hissederken bizim avukat amcamız da Bay Miyagi gibiydi. Dövüşmeyi öğretmeden önce felsefesini anlatıyordu.

O zamanlar tekerlemeler de oldukça meşhurdu. Dal ile kartal arasında neden saçma bir ilişki olduğunu neden kartalın yalçın kayalara, görkemli ağaçlara konmak yerine cılız bir dala konma ihtiyacı hissettiğini hiç sorgulamadım ilgimi de çekmemişti.

Ama avukat amcamız adaleti kısaca özetlerken Hakkı’nın hakkını Hakkı’ya vermek olarak özetledi.

Hani önce Hakkı’yı bulmak sonra hakkını belirlemek ve nihayetinde hakkını da vermek gerekiyor.

Elbette bu hak hukuk meselesini herkes kendi kafasına göre yorumlarsa kaos olur. O yüzden Hakkı’nın hakkını tespit etmek için kanunlar kurallar oluşturulur.

Bu kurallar elbette yeteri kadar iyi olmayabilir. Ancak kötüde olsa işletilmesi o ülkede yaşayan insanlara biraz olsun huzur verecektir.

Mehmet Emin Kaya. Bu isim şimdilik size bir şey ifade etmeyebilir. Ancak Bağdat Caddesinde günlük 30 TL yevmiye ile çalışan, 34 yaşında üniversite mezunu bu kardeşimiz lüks bir otomobil tarafından gece ezilerek öldürüldü.

Mehmet, ekmek parası için çalışırken onu ezen kişi söylenenlere göre yarış yapıyordu. Direksiyon hâkimiyetini kaybetti ve Mehmet Emin Kaya’nın olduğu çiçekçi tezgâhına çarptı.

Bu olayda “Hakkı” yani Mehmet’i öldüren belli. Onun hakkı olan ceza belli. Hakkı’nın hakkını verecek makamlar da belli ama Hakkı ortada yok. Hakkının hakkını vermesi gerekenlerin de öyle görünüyor ki hakkını vermeye pek niyetleri yok.

Bu olay yaşandığında aklıma Themis geldi. Yani şu yukarıda bahsettiğim adaleti temsil eden heykeldeki kadın.

Aklıma şöyle bir şey geliyor. Çoğunluğu Müslüman olan bu ülkede Themis’i Yunan mitolojisine ait olduğu için tatile göndermiş olabiliriz.

Ancak unuttuğumuz bir şey var. O da Themis’in yerine kimseyi koymamışız.

Hali ile “Eyyyyy Adalet, neredesin?” diye sormak geliyor içimden, hatta avazım çıktığı kadar bağırmak.