Beyaz yerine Yeşil Gelinlik !

0
702

Kadına şiddet konusu bu defa yine gündeme geldi. Aslında adli bir olay nasıl böyle büyük bir çığlığa dönüştü diye soracak olur ise birçok sebebini bulmak mümkün.

Pek memnun olmayacağımız söylemlerim var aslında bu konuda. İnsan olarak abartmayı çok seviyoruz. Birde bazı bastırdığımız duygularımızı bir konu üzerinden açığa çıkarttığımızı söyleyebiliriz.

Özgecan üzerinden gelişen olaylara baktığımızda söyleyebileceğim tek şey bu son olmayacak. Ne yazık ki Soma ile ilgili de aynı şeyleri yazmış sonrasında Ermenek’te benzer sorunları yaşamıştık.

Daha önce sanırım son üç dört ay içerisinde böyle bir durum söz konusu olmamasına rağmen en az beş, altı yazı yazmış ve zihniyetin değişmediğinden bahsetmiştim.

İnsanın canının yandığında çeşitli söylemler geliştirirler. İdam cezası gibi konuların yeniden gündeme gelmesini de ben ikiyüzlü bir yaklaşım olarak görüyorum. Aslında idam cezasına karşı olduğumu söyleyemem ama insanların idam cezasını doğru uygulayacaklarına emin olmadığım için bu konuya çok ciddi yaklaşmak gerekiyor.

Özellikle idam cezasının geri gelmesi demek, ona muhalif olan iktidarların, karşısındakilerini daha kolay korkutmak, sindirmek hatta yok etmek için kullanabileceği tehlikesini göz ardı etmemek gerekiyor.

Toplum olarak Aziz Nesin ‘in tespitlerine ne yazık ki katıldığımı söylemem gerekiyor. Neden medeni değiliz, neden geri kaldık sorusuna cevap bulmak için sorunları mevcut olan ve daha fazla sorun çıkartan zihniyet ile çözemeyeceğimizi görmek lazım.

Özgecan Aslan’ın katili fiilen bir kişi veya iki – üç kişi olabilir. Ancak arkasında yatan zihniyeti çözemezsek daha onlarca, yüzlerce genç kızı beyaz gelinlik yerine yeşil gelinlik giydirmeye devam ederiz.

Yasaklamalar, engellemeler yerine eğitim öne çıkmalıdır. Ancak son dönemde eğitim sisteminin kaç sefer değiştirildiğine bakarsanız ortada mevcut olan başarısızlığı görebilirsiniz.

Erkek, kendi ayakları üzerine durabilecek kadından korkmamalıdır. Bunun zamanla olacağını söyleyemeyiz. Fransız İhtilali’nin her şeyi bir anda değiştirdiğini söyleyemeyiz. Ancak bir zihniyet algısına son vermesi açısından önemli olmuştur.

Daha net yazmaya çalışmak olayı daha fazla kişiselleştirmek isterdim. Ancak bu kadına şiddet meselesinin kişisel olarak ele alınarak çözülemeyeceğini anlamış olmamız gerekiyor.