Yeşil eylemler meyvesini vermeye başladı

0
626

Türkiye’ de Gezi Olayları değerlendirirken hep birbirinden farklı iki süreçten bahsederler. Bunun ilk parçası “masum çevreci eylemler” diğeri ise “sıra dışı grupların yakıp yıkması” kısmı.

Elbette hiç kimse ben dâhil yakılan yıkılan kısım için iyi oldu gibi bir şey söyleyemeyiz. İyi olduğunu düşünen varsa da ortada psikolojik sorunlar var demektir. O kısmın uzmanları var, ben doktor değilim…

İlk kısmına bakacak olursak, sanki Türkiye’de aniden yeşil bilinci oluştu diyeceğiz. Ama öyle değil, yeşile olan sahiplenme duygusu o zaman başlamadı.

O zaman başlayan şey insanların devletin veya güç sahiplerinin karşısında durmanın fayda getireceğini, inandıkları uğurda bir şeyler yapması gerektiği, toplanıp birlik olabiliyorlarsa bir aşama kaydedileceği bilinciydi.

OTDÜ’de yaşananlar, üçüncü köprü ve havaalanı derken sürekli biber gazına, sıkıntıya maruz kalan vatandaş, Yırca ‘da, Artvin‘de kısaca memleketin dört bir yanında olanları protesto edip, konuyu mahkemelere taşıyarak, bu katliamlara direnç sergilemeye başlamış oldu.

Son örneklerden birisi Yalova oldu. Atatürk’ün villası, bir ağaç dalını kesmemek için mobil hale getirilmişti.

Ancak Yalova Belediyesi, kimilerine göre on sekiz kimilerine göre yüz seksen ağacı yol yapımı için kesince vatandaş kendi partim demedi, yine tepkiler yağmaya başladı.

Artık bırakın ağaç kesmeyi, ağaç dalı bile budarken belediyeler veya işçiler dikkat etmeli. Elinde bir şekilde ağaç kesmeye yarayan bir alet ile sizi ağacın başında görseler, “komşular yetişin, yardım edin, ağaç kesiyorlar” diye bağırsalar mahallenin oraya dökülmesi ve belkide meydan dayağı yemek içten bile değil.

İşte bütün bu durum içerisinde sevindirici haberler yok değil. Hatay, Reyhanlı‘dan gelen haber beni oldukça mutlu etti. Yeni yapılacak yol için, güzergah üzerinde bulunan çok sayıda ağaç kesilmesi gerekiyordu. Fakat gelen tepkiler nedeniyle, güzergah değiştirilerek ağaçların kesilmesi önlenmiş oldu.

Niyet okuyuculuğu yapmak hoş olmaz ama, “ağacı severim, yeşilciyim, çevreciyim” diyen söylemlerini bir kenara bırakmalı Reyhanlı Belediye Başkanı. Bu durumda gelen hatta daha fazla gelecek tepkilerden dolayı güzergah değişikliği yapıldığına adım gibi eminim diyebilirim. Yoksa adama sorarlar, madem çevrecisin, baştan neden projeye onay verdin diye. Neyse, siyasetçi bu sana, bu durumdan bile kendisine pay çıkartmayı başarmış, tebrik edelim bizde bu yüzden.

Bugün pazar. Ailenizle AVM’lere değil, şöyle yeşilliklere gidin. Oturun, yuvarlanın, temiz havanın, toprağın, doğanın tadını çıkartın. Varsa imkan bir de çay yapın ama etrafa çöp atmayın.

Toplum olarak yeşile duyarsız da kalmayalım yeşilsiz de kalmayalım…