Türk Kızı Tuğçe !

0
564

Haberlerde bahsedildi. Gündem çok yoğundu sonradan aklımıza geldi Tuğçe.

Tuğçe, Almanya‘da iki kıza taciz eden insan müsveddelerine karşı durdu. Araya girdi, adeta Çanakkale’ye işgal için gelen donanma gibi, geri püskürttü magandaları. Ne tacize uğrayan kızları tanıyordu, ne de tacizci sapıkları. İşi, alakası olmadığı halde o duruma sessiz kalamamıştı.

İnsanlıktan nasibini alamayan magandalar, çıkışta beklediler Tuğçe’yi okula giden ergenler gibi. Saldırdılar, dövdüler Tuğçe‘yi. Kameralar olan biteni kaydetmişti ama bu Tuğçe’nin yaşamasına faydası olan bir şey değildi. Sadece Tuğçe‘nin başına gelenleri belgelemekle kaldı, o kadar…

Yaşam mücadelesine yenik düşmüştü Tuğçe. Türk kızıydı. Başka bir ülke vatandaşı olsaydı belki de daha fazla sahip çıkanı olurdu. Hem kendi vatandaşlarından hem de bizde.

Mesela, Galatasaray – Kızılyıldız maçı öncesi öldürülen Sırp vatandaşı gibi ilgi görürdü Tuğçe. Basında çarşaf çarşaf fotoğrafları basıldı, yetmedi bir de Türk Dış işleri Sırpça taziye mesajı yayınladı. Sırplar, Yunan taraftarlarla sosyal medya üzerinden organize bile olmaya çalıştılar. Hatta o olay için açıklamalar yapan Galatasaray  Basketbol Takımı antrenörü Ergin Ataman, Sırbistan da istenmeyen adam bile ilan edildi.

Tuğçe‘ye gelince, o unutuldu. Ne de olsa, gurbetteki milyonlarca sıradan Türk’ten birisiydi. Yaptığının ise bir önemi yoktu.

Tuğçe’ye Alman Başbakanı sahip çıktı, açıklamalar yaptı, taziye mesajları iletti. Alman liginde oynayan bazı futbolcular attıkları golü Tuğçe’ye armağan ettiler, bu yüzden de sevinemediler…

Ne Dışişleri nede Türk halkı ona sahip çıkamadı en zor gününde. Mısır’da ölen on altı yaşında bir kıza sahip çıkan toplum, Tuğçe’ye sahip çıkamadı, cansız bedenini kucaklayıp bağrına basamadı.

Bir Sırp vatandaşının başına gelen olayı manşetlere taşıyan gazeteler, bir Sırp gencinin Tuğçe’yi öldürmesini manşetlere taşıyamadı.

Yaptığı çok ağır bir şeydi Tuğçe’nin. Ağır geldi gazete manşetlerine Tuğçe, ama insanların ağrına gitmedi Tuğçe’ye yapılanlar…

PAYLAŞ