Taksi Parasına Ölüme Terk Edilen Madenciler!

0
594

Aslında nereden tutsanız elde kalacak bir olay Cumhurbaşkanlığı Binası. Ciddi tepkiler var ve bunda insanlar haksız değil.

Basit olarak bakacak olursak TOKI maliyeti açıklamak istememiş. Yine de mimar ve mühendisler yaptıkları hesaplamalar ile ortaya koyuyorlar.

Elbette bina tepesine bakınca yıldızları görebileceğiniz cinste, gece kondu gibi olsun demiyoruz ama bu lüks neden?

Klozet için ödenen rakamlar 5 ila 10 Bin TL arasında değişiyormuş. Ortalamasını 7 Bin TL olarak almışlar. Kadehler için bin TL gibi rakamlar. Rakamlara girip fazla uzatmayacağım. Aylık 700 bin TL elektrik faturası çıkan bir bina bu bina.

Ülkeye bakıyorum.
Asgari ücret, ödeneksiz okullar, çocuğunu sırtında hastaneye taşırken çocuğu ölen baba, Konya’da kırk günlük çocuğun soğuktan donarak ölmesi.

Elbette devletin mali olarak gücü olsa bile bu saydığımız konuların bazılarına ulaşamayabilir. Bunları belki anlarım ama taksi parasına kurban edilen Soma’daki madenciler var ya, onları anlayamıyorum.

Milli Gazete‘nin haberine göre, Soma‘daki maden ocağını denetlemeye gitmesi gereken müfettişler taksi parası konusunda sıkıntı çıktı diye gitmemişler.

Detayları okumadım. Okumak istemedim. Milli Gazete haberin devamında gerekçe olarak neyi yazdı bilmiyorum. Zaten taksi parasını cebe atıp, madeni işletenleri arayarak kendilerini aldırdıklarını ve bu yüzden bazı şeylerin görmezden gelindiğini iddia edenleri duyduk. Bazıları ise taksi parası ödeneği yok diye kurum denetlemeye müfettiş görmediğini iddia ediyor. Ne fark eder? Büyük ihtimalle taksi parasına kurban edilmiş 301 kişiden bahsediyoruz burada. Dile kolay, 301 insan…

Bu devleti yönetenlerin ayıbıdır. Aslında ayıptan daha öte ya neyse…