Zor İşler

0
739

“Nerede zor bir iş varsa Dilara Gönder orada” Slogan bu. NTV’de bir program Zor İşler. Elinin hamuru ile boyundan büyük işlere kalkışmanın, meydan okuyuşun programını yapmak istemişler.

Elbet program biraz entelektüel kesime hitap ediyor. Anadolu insanı için yapılan zor işlerin çoğu gündelik iş olmuş. Arada bir iki de seyirciyi ekrana kilitlemek için “güzel hareketler” de yapmıyor değiller hani.

Programda Dilara Hanım, tank kullandı, hafızam beni yanıltmıyorsa denizaltında personel olarak görev aldı. Çöp topladı, tavuk yetiştirme çiftliğinde çalıştı. Amaç seyirciye zor işleri göstermek.

Bunlardan çok daha zor işler var bu memlekette. Bunlarda akla ilk geleni asgari ücretle ev geçindirmek, kira vermek, çocuk okutmak. Üstelik bunların hemen hepsini namusu ile yapmaya çalışmak. Daha da zor kısmı var aslında bundan. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızın dediği “800 TL” gibi iyi bir para ile Başbakanımız Sayın Tayyip Erdoğan’ın 3 çocuk tavsiyesini yerine getirmek.

Hayır, kimse yanlış anlamasın, yapma aşamasında sorun yok. O konuda Maşallahımız var. Bakmak, büyütmek, okutmak anlamında söyledim.

Ücretsiz sağlık sisteminde hamile eşimizi muayeneye göndermek için aylık aldığımız 800 TL’nin içinden 100 TL verebilmek gerçekten zor iş. Birde hanım aş falan ererse iş sakat. Artık büyük şehirlerde ağaçta bulmak zorlaştı ya bulup ağaç kökü vermek lazım onu yesin.

Daha da zor işler var aslında.
Çünkü çok şükür, işimiz var, 800 TL maaş alıyoruz. Gerçi maaş gününe daha 10 gün varken alınacak paranın nereye gideceği belli. Elbet bu parayı da adam maaşına haciz gelmemişse alacak tamamını.

Aldığımız veya aldığımızı zannettiğimiz parayı korumaya çalışmak var birde. Sokakta, bankamatik başında, otobüste hırlısı var hırsızı var. Para yerine gidinceye kadar yolda elli tane avuç açıp bizi vicdan muhasebesine sokan var.

Dahası da var.

Türlü hediye kazandığını bahane edip bizi soymaya çalışan uyanıklar var. Telefon numaralarının T.C. Kimlik numaralarının sağda solda dolandığı bir memleket var.

Dilara Hanım program yapacağına böyle birisinin yaşantısını 10 gün yaşamaya çalışsa ya, görelim bakalım Zor İşleri nasıl becerebilecek mi beceremeyecek mi. Zaten zayıf becerse bile daha da zayıflar…

Hatta bundan daha da zor işler de var bu memlekette, bu şehirde. Diğer ilçelerinde yerel yönetimler için neredeyse garanti gözü ile baktığı Bursa’da bir de Ak Parti’nin Nilüfer İlçesi Teşkilatı var.

Onların işi şu an Dilara’nın programlarındaki zorlukları bir kenara itin, asgari ücretle geçinen işçiden bile zor.

Başarılı olurlar olamazlar bilemem ama bu ilçede bu teşkilatın adamlarının partiden iyi destek almadıkça Nilüfer’de yerel seçimleri kazanması, Türkiye Cumhuriyeti Devletinde asgari ücretin yoksulluk sınırının üzerine çıkmasından daha zor. Açlık demedim yoksulluk sınırını diyorum, uyarayım da gözümüzde iyi canlansın istedim.

PAYLAŞ